Võrkude Võrgustik: Kuidas on üles ehitatud Internet

Internet. See igapäevane mõiste meie elus, mis võimaldab meil saada osa infoühiskonnast, on põneva ja keeruka ehitusega. Käesolevas postituses heidame pilgu sellele, kuidas on üles ehitatud internet – see nähtamatu infrastruktuur, mis ühendab miljardeid seadmeid üle kogu maailma.

Sissejuhatus

Internet on tõeliselt globaalne nähtus, mis koosneb lugematust arvust ühendatud seadmetest, serveritest ja andmeedastusliinidest. Kuidas aga kõik see kokku toimib? Interneti ehituse mõistmiseks tuleb alustada kõige aluskihist – võrkude võrgustikust, mis on selle backbone ehk selgroog.

Sisu

Interneti aluseks on TCP/IP protokollide kogum, mis määrab ära, kuidas andmeid võrgus vahetatakse. See protokollide kogum kasutab pakettide edastamise meetodit, mis tähendab, et suured andmehulgad jagatakse väiksemateks pakettideks, mida siis eraldi saadetakse ja sihtpunktis uuesti kokku pannakse.

Võrgustik ise koosneb mitmetasandilistest osadest:

  1. Sisemised võrgud (LAN ja WAN) – Need on kodused ja organisatsioonide sisesed võrgud, mis võimaldavad seadmetel omavahel suhelda.
  2. Interneti teenuse pakkujad (ISP) – Need on ettevõtted, mis pakuvad tarbijatele ja organisatsioonidele internetiühendust, ühendades sisemised võrgud laiema internetiga.
  3. Edastusliinid – Need hõlmavad erinevaid kaablitüüpe nagu koaksiaal-, optiline ja keerupaar, mis võimaldavad andmete liikumist maailma eri nurkade vahel.
  4. Rüüstikud ja lülitid – Rüüstikud (routerid) on seadmed, mis juhendavad andmepakette õiges suunas läbi võrkude, samas kui lülitid (switchid) toimivad nagu raudteede jaamad, juhtides andmepakette konkreetsete seadmete poole.
  5. Tagumine infrastruktuur – See hõlmab suuri andmekeskusi ja pilveteenuseid, mis majutavad veebilehti, rakendusi ja suurt hulka andmeid.

Kindlasti ei saa mainimata jätta ka alamvõrkude hulka kuuluvaid satteliidiühendusi, mobiilivõrkude infrastruktuuri ja wi-fi süsteeme, mis kõik annavad oma panuse interneti toimimisel.

Kokkuvõte

Interneti ehitus on keerukas süsteem, mis on üles ehitatud mitme kihina töötavate protokollide, võrkude ja infrastruktuuride peale. See on uskumatu inseneritöö näide, mis on võimaldanud luua ülemaailmse kommunikatsioonivõrgustiku. Mõistes interneti ülesehitust veidi sügavamalt, võime paremini mõista, kuidas erinevad tehnoloogiad meie igapäevaelus toimivad ja kuidas on võimalik interneti abil üha enam inimesi ja seadmeid omavahel ühendada.

Jaga